Účinek Orlistatu u potkanů

To, že může účinek volně prodejným přípravkem proti obezitě souviset s různou absorpcí mastných kyselin vysvětlil prof. Ing. Milan Marounek, DrSc. (VÚŽV) na konferenci Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2022.

Orlistat je lék na obezitu, který inhibuje lipázy v trávicím traktu, a tím snižuje vstřebání monoglyceridů a mastných kyselin. Prací u potkanů je málo a jen ojediněle se zabývají vlivem na ukazatele séra. Orlistat podaný v dávce 40 mg/kg živé hmotnosti snížil u obézních potkanů sérový cholesterol a triglyceridy

Dřívější studie srovnávala amidovaný alginát s Orlistatem a ukázala, že účinek amidovaného alginátu o koncentraci 40 g/kg krmné směsi potkanů je srovnatelný s účinkem Orlistatu v krmivu při koncentraci 300 mg/kg. V současném experimentu Orlistat neměl vliv na příjem potravy, parametry séra a jater, v koncentraci 300 mg/kg diety ale významně zvýšil koncentraci cholesterolu v séru o 84 %. Orlistat ve vyšší koncentraci (600 mg/kg) dále zvýšil sérový cholesterol i triglyceridy. Koncentrace tuku ve výkalech rostla úměrně s koncentrací Orlistatu v dietě. Hypercholesterolemický účinek Orlistatu dáváme do souvislosti se změnou profilu mastných kyselin v exkrementech, jak jsme popsali v předchozí práci. Účinkem Orlistatu se více nasycených mastných kyselin vstřebá a více nenasycených mastných kyselin se ztrácí v exkrementech. Nasycené mastné kyselin (tzv. saturovaný tuk) jsou příčinou zvýšené cholestrerolemie. Vyšší příjem Orlistatu u lidí nelze vyloučit v zemích, kde je dostupný bez předpisu. V takovém případě může být i škodlivý zvýšením sérových lipidů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down