22.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V pásmu okolo ohniska AMP se zmírňují mimořádná veterinární opatření

Od 20. ledna se mění mimořádná veterinární opatření vydané Státní veterinární správou v oblasti kolem Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, kde byli v prosinci a letos v lednu nalezeni uhynulí divočáci nakažení africkým morem prasat. Podle evropské legislativy se pásmo infekce, které zahrnuje oblast o výměře bezmála 200 km² mění na uzavřené pásmo II, v němž se opět může lovit volně žijící zvěř a veřejnost se může pohybovat bez omezení. Na základě povolení od Státní veterinární správy se z oblasti budou moci přemísťovat divoká prasata a vepřové produkty.

Po necelých dvou měsících přestal v oblasti zahrnující osmadvacet katastrálních území platit úplný zákaz lovu volně žijící zvěře. Pro lov divokých prasat však budou platit přísnější pravidla. Lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci. Každé ulovené zvíře bude muset být povinně vyšetřeno na africký mor prasat a do doby obdržení výsledku vyšetření bude muset být bezpečně uskladněno. Konzumovat maso z divočáka uloveného v uvedené oblasti budou moci pouze v domácnosti lovce, přičemž na trh může být uvedeno pouze prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu. Za každé ulovené prase divoké má lovec nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč. Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy.

Nové nařízení současně upravuje také pohyb veřejnosti v přírodě, který je povolen i mimo vyznačené cesty.

„Přesto žádáme občany, aby se při pohybu v přírodě chovali obezřetně, uvědomovali si riziko možného výskytu nebezpečné nákazy a případné nálezy mrtvých divokých prasat neprodleně hlásili Krajské veterinární správě pro Liberecký kraj či místnímu mysliveckému sdružení,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nové nařízení také stanovuje výjimky, podle nichž lze přemísťovat z uzavřeného pásma II prasata domácí, jejich maso a výrobky z něj. Až na odůvodněné výjimky v oblasti nadále platí zákaz venkovního chovu prasat.

Na uzavřené pásmo II jižním směrem navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje oblast 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km². Také v této oblasti je umožněn lov prasat divokých pouze proškoleným lovcům. Každý ulovený, ale i nalezený divočák se musí povinně vyšetřit na africký mor prasat a myslivci mají nárok na zástřelné. Pro oblast platí i omezení přesunů domácích prasat a vepřového masa i masa z divočáků.*

 

Lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down