28.09.2022 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři EU jednali o africkém moru prasat

V rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie probíhá Praze ve dnech od 28. do 30. září neformální zasedání členů pracovní skupiny vedoucích veterinárních služeb zemí EU (PS CVO). Hlavním tématem zasedání nejvyšších veterinárních autorit evropských zemí je africký mor prasat.

Africký mor prasat aktuálně hlásí na svém území u domácích nebo divokých prasat čtrnáct evropských států. Potvrzení nákazy na území státu vždy způsobuje značné problémy nejen chovatelům prasat, ale i navazujícím oborům, což vede k výrazným finančním nákladům a ekonomickým ztrátám. Pražské zasedání navázalo na úterní ministerské jednání na vysoké úrovni věnované stejné nákaze.

Zástupci evropských zemí, na jejichž území se africký mor prasat v současnosti vyskytuje nebo se v nedávné době objevil, se během svých vystoupeních podělili se svými kolegy z ostatních států o své zkušenosti s kontrolou a eradikací této nebezpečné nákazy prasat. 

Svoji práci v oblasti hodnocení rizik souvisejících s africkým morem prasat představil zástupce Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Představitel Evropské komise Bernard Van Goethem poskytl účastníkům zasedání aktuální informace o epidemiologické situaci AMP a podělil se o úvahy o strategickém přístupu Evropské unie k této nákaze.*

Africký mor prasat v Evropě šíří přemnožená populace prasat divokých

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down