Vzhledem k tomu, že jsou doplňkové látky nedílnou součástí řetězce výroby potravin živočišného původu, nesmí mít doplňkové látky v krmivech nepříznivý účinek na zdraví zvířat; zdraví lidské populace; na životní prostředí; nesmí být upravovány k prodeji způsobem, který by mohl uvést uživatele v omyl; nesmí poškozovat spotřebitele zhoršením charakteristických vlastností produktů živočišného původu; nesmí uvádět spotřebitele v omyl, pokud jde o charakteristické vlastnosti produktů živočišného původu.
Doplňkové látky jsou podle svých vlastností a funkcí zařazeny do kategorií: nutriční, zootechnické, senzorické a technologické doplňkové látky, kokcidiostatika a histomonostatika.
Cíle experimentů
Cílem našeho sledování bylo docílit změny barvy vaječného žloutku ne prostřednictvím doplňkových senzorických látek syntetického ani přírodního původu, ale využít komponenty krmných směsí, které by prostřednictvím svých přirozených pigmentů a vazbou na tukovou složku vaječného žloutku ovlivnily jeho barvu. Komponenty krmných směsí, které využíváme pro nosnice užitkové, obvykle neobsahují přírodní barviva v takové výše, aby došlo k výraznému ovlivnění a zatraktivnění barvy vaječného žloutku.
Zdroje z přírody
V rostlinné říši však nacházíme řadu rostlin, které můžeme využít nejen do krmných směsí jako zdroj základních živin, nebo jako surovinu pro průmyslové využití, ale v neposlední řadě jako zdroj biologicky aktivních látek. Z rostlin, které mají mimořádné vlastnosti a široké uplatnění, jsme se zaměřili na rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.) a lupinu bílou (Lupinus albus) pro možné ovlivnění barvy vaječného žloutku užitkových nosnic.
Závěr
Výsledky experimentu dokládají, že rakytníkové výlisky mohou sloužit jako vhodná komponenta do krmných směsí pro užitkové nosnice pro efekt zbarvení vaječného žloutku na bázi přírodních zdrojů pigmentů. Obdobně je možné konstatovat, na základě dosažených výsledků, že náhrada sójového extrahovaného šrotu v dietách pro užitkové nosnice lupinovým šrotem z odslupkovaných semen lupiny bílé odrůdy Zulika zvýšila intenzitu barvy vaječného žloutku. Problematiku vlivu lupinového šrotu na bázi odslupkovaných a neodslupkovaných lupinových semen na barvu vaječného žloutku jsme publikovali v Krmivářství 5/2019, kde jsme konstatovali zvýšení intenzity barvy vaječného žloutku při využití lupinových produktů v krmných směsích pro nosnice užitkové.
Prof. Ing. Eva Straková, Ph.D., Ústav chovu zvířat, výživy zvířat a biochemie, FVHE VETUNI Brno, prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc.
Podrobněji v časopisu Krmivářství 1/2024