Welfare a používání hormonů u prasnic

Cílem kontroly reprodukce u prasnic na bázi exogenních hormonálních přípravků je dnes stabilizovat užitkovost, regulovat načasování reprodukčních událostí u prasnic a optimalizovat organizaci práce. Ze všech hormonálních preparátů dostupných na trhu jsou hormony získávané z krve březích klisen díky spolehlivosti účinku nejčastěji používaným preparátem. Extrakce eCG z krve březích klisen je však obecně kritizována.

V německých médiích prezentované nevhodné postupy při odběru krve březím klisnám, které vycházely ze zahraničních informací, vyvolaly problém, který spočívá v ohrožení dobrých životních podmínek zvířat. A to i přesto, že v Německu samotném se odběr krevního séra provádí při dodržení všech podmínek nezbytných pro hygienu a udržení zdraví klisen, ale i ještě nenarozených hříbat. To vše samozřejmě v souladu se všemi požadavky na dobré životní podmínky zvířat.  

Poptávka po přípravcích obsahujících eCG pro kontrolu reprodukce u prasnic v produkci selat je poměrně vysoká a vyvstává otázka, jak se s napětím ve společnosti vypořádat. Použití hormonů u prasnic lze bezpochyby ospravedlnit zdůvodněním řízení reprodukce u prasnic, stejně jako to dělá humánní medicína u lidí. Přiměřeným důvodem je zachování zdraví zvířat pomocí důsledného hygienického režimu, tedy veterinární indikace k předcházení patologickým situacím a zajištění bezproblémového výrobního procesu. Preparáty musí samozřejmě splňovat všechny požadavky na vysokou „procesní kvalitu“ při jejich extrakci a výrobě. Nejvyšší prioritou je zaručený soulad se všemi aspekty welfare zvířat. U klisen je na prvním místě zdravé hříbě. Odběr krve je pak až na druhém místě. Používání hormonálních přípravků ve stádech prasnic prováděné z rozumného důvodu je za předpokladu absolutního plnění nezbytných podmínek opodstatněné a nezbytné.

Více se dočtete v článku Ing. Miroslava Rozkota, CSc. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha–Uhříněves, oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí)*

V rámci uplatňovaného turnusového systému je řízení reprodukce prasnic žádoucí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down