Zdraví vemene v robotických stájích

Robotické dojení se v mnohém liší od tradiční dojírny – zejména pokud jde o zdraví vemene. Péče o vemeno může být časově náročná práce a může mít významný dopad na dojivost a zdraví stáda. Pokroky v automatizovaných technologiích a systémech sběru dat dodávají chovatelům dojnic podrobností a jedinečnou příležitost k výjimečné péči zdraví vemene.

Tradiční dojírny se spoléhají především na manuální a vizuální kontrolu vemene. Robotické dojicí systémy přistupují ke každé krávě jako k jednotlivci a poskytují množství cenných dat. Mnoho robotů, které jsou dnes k dispozici, umožňuje sledovat zdraví a užitkovost pomocí informací jako je teplota mléka, barva, vodivost, průtok, a dokonce i počet somatických buněk.   Automatizované dojení dává producentovi možnost proaktivně ošetřit vemeno a struky a předcházet tak mastitidě a dalším akutním stavům dříve, než k nim dojde. Mnoho automatizovaných systémů dojení má čisticí kartáče a různé druhy sprejů pro ošetření vemene a struků před a po dojení. Dojicí robot může nejprve použít systém laserů a kamer k určení polohy každého struku, poté vyčistit délku každého struku a spodní stranu vemene rotujícími kartáči a poté použít nástavce, které mají jedinečné nastavení vakua a pulzace pro každou čtvrť.

Nenechávejte to jen na robotu

Kritériem kvality syrového mléka je počet mikroorganismů a je základním ukazatelem hygieny produkce mléka. Hlavními i faktory jsou čistota dojicího zařízení, správné skladování a přeprava mléka a zdravotní stav vemene. Nedostatečně vyčištěný a dezinfikovaný vnitřní povrch dojicích strojů, potrubí a nádrží představuje největší riziko kontaminace při strojovém dojení. Předpokládá se, že kontaminované potrubí a povrchy jsou příčinou 70 až 80 % obsahu choroboplodných zárodků v syrovém mléce. Pravidelná musí kontrola nádob s čisticím prostředkem, užívání požadované množství čisticího a dezinfekčního prostředku dostatečné teploty čisticí vody. Kromě toho je povinná pravidelná vizuální kontrola součástí dojicího systému vedoucích mléko, protože umožňuje rychle a snadno vyvodit závěry o možné kontaminaci choroboplodnými zárodky. Mezi výhody robotických dojicích systémů patří nižší nároky na pracovní sílu, klidnější krávy a vyšší frekvence dojení a užitkovost. Změny ve zdraví vemene, které se pozorují při přechodu na robotické dojírny, mají jen málo společného s roboty a více se změnami v ustájení a managementem. Může to znamenat stres, hygienu a zdraví způsobené prostředím, ve kterém krávy žijí. Například mohou být špinavější, pokud stojí v špinavých uličkách nebo musí dlouho čekat na dojení. Vyšší výskyt mastitidy nebo somatických buněk se může objevit ve stádech, kde byly roboty umístěny do starších malých stájí s užšími uličkami nebo jinými faktory, které zvyšují kontaminaci. Když je kráva špinavá, může to stroji způsobit problémy proto, že robot nedokáže rozlišit špinavé vemeno od čistšího jako člověk. Pro minimalizaci kontaminace struků je zásadní řízení životního prostředí ve stáji. Projektování budov má ještě větší vliv na zdraví vemene v AMS než při konvenčních dojení stáda.

Klíčové body pro zdraví v AMS

Maximalizujte čistotu krav. Zaměřte se na čistotu uliček a hygienu boxů. Zdokonalte strategii koupelí končetin tak, aby před čištěním lázně a doplněním roztoku neprošlo více než 100 krav. Eliminujte kulhání (zaměřte se na prevalenci nižší než 2 %) a zaměřte se na optimalizaci zdravotního stavu. . V běžné dojírně lze velmi znečištěné struky a vemena očistit ručně. V automatizovaném systému dojení (AMS) je však proces čištění struků stejný pro každou krávu a dojení. Kromě vlastní hygieny stáje pomáhá hygiena krav (holení ocasů, vemene) a dále udržování optimálně fungující dojicí robot, předcházení poruchám (a následným problémům se zdravím vemene) a dosahovat dobré hygieny dojení. Udržujte suché a čisté boxy, použijte vhodnou podestýlku. Boxy musí mít správnou velikost a tvar pro pohodlné ležení a čistá vemena. Nutné jsousuché a čisté podlahy, často je čistěte a používejte ventilaci. Kromě toho je pro úspěšné robotické dojení rozhodující dobrý stav paznehtů, protože systém spoléhá na volný pohyb krav a jejich ochotu navštívit robot. Nemoci paznehtů způsobí kulhání a snížení frekvence návštěv dojicího robotu. Kulhání také způsobuje nepravidelnosti v postoji při návštěvě robotu, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku mastitidy.

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2014.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down