Zemědělství z bioreaktoru: co je možné?

Inhouse Farming – Feed & Food Show 2024 bude dodávat informace o zemědělských a potravinářských systémech budoucnosti – od 12. do 15. listopadu v německém Hannoveru. Právě to, jak velkou roli mohou hrát buněčné kultury a mikroorganismy v zemědělském systému budoucnosti, je jedním z hlavních témat letošního veletrhu „Inhouse Farming – Feed & Food Show“. Mezinárodní hráči představí své technologie a obchodní modely v oblasti výroby biologických komponent v bioreaktorech.

Maso a mléko bez krav, ryby bez oceánů, čokoláda a káva bez nekonečných plantáží – to je myšlenka buněčného zemědělství. Potraviny, ale také nepotravinářské suroviny, jako je kůže nebo hedvábí, se již nevyrábějí ze zvířat a rostlin. Místo toho jsou extrahovány in vitro z buněk nebo produkovány přesnou fermentací mikroorganismy, které se množí za optimálních podmínek v bioreaktoru. Mají potenciál pomoci vyřešit etické a ekologické výzvy, kterým čelí konvenční zemědělství. Jak rozsáhlé jsou oblasti použití této disciplíny, která je stále ještě v plenkách, bude předmětem prezentací a živých diskusí na veletrhu Inhouse Farming – Feed & Food Show v listopadu v Hannoveru.

 Fermentace a výroba

Při přesné fermentaci se syntéza bílkovin nebo lipidů přesouvá ze zvířete na mikroorganismus. Za tímto účelem se z genetického materiálu zvířete odebere sekvence obsahující plán požadovaného proteinu. To se pak vloží například do bakterie nebo kvasinky. Mikroorganismus pak produkuje protein v bioreaktoru. Tento postup je již nějakou dobu vyzkoušen a používá se například k dodávce syřidla pro výrobu sýrů.

Nové postupy

Naopak nové jsou přístupy k výrobě bílkovin obsažených v kravském mléce nebo slepičích vejcích pomocí přesné fermentace. To by umožnilo, aby se chuť a textura alternativních potravin ještě více podobaly těm, které mají živočišné originály. Výhody jsou zřejmé: na rozdíl od živočišné výroby s přidruženou výrobou krmiv může mít bioreaktor výrazně menší ekologickou stopu. Zabírá podstatně méně místa, spotřebovává méně vody, nepoužívá žádná umělá hnojiva a neprodukuje žádný metan. Tato výhoda však musí jít ruku v ruce se zajištěním vyrobené energie s nulovým dopadem na životní prostředí. Kontrolované podmínky činí používání antibiotik zastaralým a riziko zoonóz je eliminováno. Především bílkoviny z přesné fermentace však musí překonat velkou překážku, zejména v Evropě, kde jde především o nařízení o nových potravinách. Veletrh Inhouse Farming – Feed & Food Show je ideálním místem pro společnosti v oblasti přesného kvašení, kde si mohou vyměňovat zkušenosti, rozvíjet nové nápady a navazovat partnerství pro budoucnost zemědělství.

Maso bez zvířat

V buněčném zemědělství je naopak kladen důraz na kultivaci samotných buněk. Za tímto účelem se zvířatům bezbolestnou biopsií odebírají určité typy buněk a používají se v mnoha buněčných generacích k produkci specifických typů buněk ve speciálně upravených živných médiích. Tento postup je již nějakou dobu vyzkoušen oblasti medicíny - například při kultivaci transplantací kůže.

Potravinářství

V potravinářském odvětví přitahuje stále větší pozornost veřejnosti maso in vitro, které se také označuje jako kultivované maso. „V budoucnu už steaky nebudou pocházet pouze z krávy pasoucí se na louce,“ věří Nick Lin-Hi, profesor obchodu a etiky na univerzitě ve Vechtě v Německu a člen výboru DLG pro nová krmiva a potraviny. „Bude také růst v bioreaktoru a s mnohem nižší ekologickou stopou.“ Jeho teorii podporují různé vědecké studie. Teprve nedávno nizozemští vědci dospěli k závěru, že dopad kultivovaného hovězího masa na životní prostředí je o 92 % nižší než u jeho konvenčního protějšku. Vzhledem k tomu, že vyžaduje přibližně o 95 % méně půdy, mohla by se také ukázat jako výchozí bod pro krizi biologické rozmanitosti. A skutečnost, že spotřebuje o 78 % méně vody, je dalším závažným argumentem.

Historie a budoucnost?

Není proto divu, že se tomuto tématu, které se poprvé dostalo do povědomí veřejnosti v roce 2013, kdy byl v Londýně představen první burger z kultivovaného masa, zaměřuje stále více výzkumných ústavů a start-upů po celém světě. Florentine Zieglowskiová se zaměřila na to, aby tento vývoj zemědělce neobcházel, ale je jimi řízen. Je spoluzakladatelkou RESPECTfarms a ředitelkou mezinárodního oddělení neziskové organizace CellAg Deutschland e.V. „Jako vzor kultivované maso nekonkuruje klasickému zemědělství,“ říká. „Místo toho je to slibný model pro farmy. A my jim s tím chceme pomoci.“ Odhaduje, že potenciál je obrovský. Předpokládá, že v příštích 15 letech se pro buněčný přístup rozhodne přibližně 5 % zemědělců. "Během posledních 18 měsíců jsme analyzovali proveditelnost kultivovaného masa na farmách. Doufám, že se ve společnosti Inhouse Farming budu moci podělit o některé výsledky a promluvit si se zemědělskou komunitou," říká Zieglowskiová, která své odborné znalosti uplatňuje také jako členka výboru DLG pro nová krmiva a potraviny.

Nejen maso

Tři profesoři Tilo Hühn, Regine Eibl-Schindler a Dieter Eibl působivě dokázali, že buněčné zemědělství se neomezuje pouze na maso, protože v jejich laboratořích na Univerzitě aplikovaných věd v Curychu (ZHAW) byl v roce 2015 vytvořen velmi speciální druh čokolády. Kakao pro něj bylo vypěstováno z kakaových buněk v bioreaktoru. „To znamená, že nejsme závislí na povětrnostních podmínkách, chráníme přírodní zdroje, jako je voda nebo půda, a zbavujeme se potřeby umělých hnojiv nebo syntetických prostředků na ochranu rostlin,“ zdůrazňuje výhody svého přístupu Tilo Hühn, předseda výboru DLG pro nová krmiva a potraviny. Buňky se množí ve velkém plastovém sáčku naplněném optimálně složeným živným médiem. Sušené a mleté kakaové buňky se po sklizni praží na prášek a poté se vloží do čokoládového hrnce. Tilo Hühn je přesvědčen o výsledku: čokoládu s buněčnými kulturami nelze při slepé degustaci odlišit od jiných čokolád.

Další nápady

To je však pro výzkumníky jen začátek. Kromě různých koření a bylinek je na jejich seznamu úkolů také avokádo. Světlo a stín jsou velmi blízko u sebe, zejména pokud jde o toto ovoce. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin jsou z nutričního hlediska obzvláště cenné. Velké množství vody spotřebované při jejich výrobě a energie potřebná k jejich chlazení a přepravě však vedou k velké ekologické stopě. „Část nové současnosti produkce potravin pochází z nádrže a role, kterou v tom hrají kultury rostlinných buněk, byla dosud podceňována,“ uzavírá Tilo Hühn.*

DLG news

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down