17.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zefektivnit produkci jehněčího masa

Využívání beranů otcovských plemen k zapuštění čistokrevných bahnic mateřských plemen je rychlá, levná a efektivní metoda zlepšení produkce jehněčího masa. Plemena z mateřské populace by měla být velmi dobře přizpůsobivá ke konkrétním přírodním podmínkám a měla by mít vynikající reprodukční a mateřské vlastnosti. U otcovských plemen jsou základními kritérii vynikající růstová schopnost, výborná jateční hodnota a dobrá oplodňovací schopnost.

Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., Praha-Uhříněves vyhodnocovali užitkovost u kříženců vybraných plemen ovcí na základě údajů z databází kontroly užitkovosti. Do hodnocení zařadili celkem 7051 kříženců mezi mateřskými plemeny romney (K), romanovská (R) a šumavská ovce (S) a plemeny otcovskými plemena berrichon du Cher (BE), charollais (CH), suffolk (SF), oxford down (OD) a texel (T). Sledovali průměrné hodnoty hmotnosti ve 100 dnech věku u jednotlivých kombinací křížení. Ve většině případů se kříženci vyznačovali lepší růstovou schopností v porovnání s čistokrevnými mateřskými plemeny. I když je u kříženců značný genetický potenciál, jejich skutečná užitkovost je ve velké míře ovlivňována prostředím, a to jak z hlediska výživy, tak úrovně ustájení, ošetřovatelské péče apod. Zejména při omezených možnostech výživy se vliv křížení s masnými plemeny nemůže naplno projevit. Pro užitkové křížení je nutné vybírat vhodnou kombinaci plemen jak z mateřské, tak otcovské populace.
Více se dočtete v článku Ing. Michaely Černé a Ing. Michala Milerskiho, Ph.D., který vyjde v únorovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down