Pokrok v boji s mykotoxiny

Zdravotní komplikace zvířat vyvolané mykotoxinovou kontaminací krmiv představují celosvětový problém, který stojí miliardy USD. S ohledem na vnímavost prasat k metabolitům plísní bylo pro chovatele přínosné vystoupení Rakušanky Vereny Starklové, která na semináři firmy Biomin Czech, s. r. o., představila inovativní řešení.

 

Produktová manažerka mateřské firmy (Biomin Holding, GmbH) se stala hvězdou včerejšího semináře, který se uskutečnil v konferenčních prostorách hotelu Myslivna v Brně. Ve své přednášce se zaměřila na prevenci mykotoxinů z pohledu zdravotních rizik v chovech prasat.

„Výsledky průzkumu mykotoxinů provedeného společností Biomin ukazují, že krmné směsi a kukuřice často obsahují mykotoxiny v koncentracích, které škodí zdraví prasat. Ve sledovaných vzorcích se nejčastěji objevovaly deoxynivalenol, fumonisimy a zearalenon. Fumonisimy byly zjištěny ve třech ze čtyř testovaných vzorků kukuřice a u poloviny z nich byla překročena jejich riziková koncentrace. Ve vyrobených krmných směsích byly fumonisimy zastoupené v 60 % všech vzorků, z toho u poloviny z nich jejich průměrná koncentrace překročila rizikovou hladinu. Výsledkem několik desítek let trvajícího věděckého výzkumu je nová doplňková látka, Mycofix 5.0, kterou jsme uvedli na trh v loňském roce. Tato pátá verze produktů řady Mycofix je účinná proti širokému spektru známých mykotoxinů. Obsahuje tři doplňkové látky registrované v Evropské unii, které prokazatelně absorbují škodlivé mykotoxiny nebo je biologicky transformují na netoxické metabolity. Dále v přípravku obsažená bioprotektivní směs nejen podporuje funkci jater a imunitního systému, ale před negativním působením mykotoxinů také chrání střevní bariéru a celistvost střeva. Kromě toho je ještě účinnou ochranou proti negagtivnímu působení endotoxinů, které jsou součástí vnější membrány všech gramnegativních bakteri,  jako jsou například Escherichia coli, Salmonella, Shigella a Pseudomonas. Optimalizované složení přináší praxi mnohem účinnější řešení, které se promítne do zlepšení zdraví a následně i parametrů užitkovosti,” prezentovala asi před padesátkou přítomných chovatelů během svého vystoupení Verena Starklová.*

Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down