Přehlídka plemen i hybridních linií

Stejně jako v předchozích letech se i letošní přehlídka prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat odehrála v režii akciové společnosti Genoservis. Více než třetinu z pětadvaceti vystavených zástupců mateřských a otcovských plemen a hybridních linií pocházejících z jejího genetického centra prasat v Bouzově – Podolí doplnila ještě zvířata z dalších pěti podniků, respektive z chovu Ing. Miloslava Janečka z Velehrádku, ZD Rosice, ZOD Úmonín, Agro Slatiny, a. s. a Zemas, a. s. Čejč.

Národní výstava představila celý hybridizační program od zvířat čistokrevných plemen, přes prasničky F1 generace až po hybridní jatečné kombinace.
O komentář předváděného vzorku sedmnácti zvířat mateřských plemen reprezentovaných českým bílým ušlechtilým (ČBU), českou landrase (ČL) a jejich kříženci (ČBU x ČL), dále otcovských plemen v zastoupení duroca (D), pietraina (Pn) a konečně kanců syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H84 (s 87,5% podílem krve Pn) se pak podělili ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě (SCHPCM) Ing. Jan Stibal a hlavní šlechtitel zmiňované plemenářské firmy Ing. Filip Offenbartl. Součástí expozice prasat byla i prezentace přeštického černostrakatého plemene v zastoupení šestiměsíčního kanečka (po otci Amperor a matce po kanci Pirátek) a dvou přibližně stejně starých prasniček (polosester po otci Akoga a matkách po Pirátkovi a Wiskontovi) z jihomoravského podniku Zemas, a.s. Čejč.
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a srpnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down