Rabobank: čtyři předpovědi pro drůbežářský průmysl pro rok 2023

Očekává se, že celosvětová poptávka po drůbeži poroste, zejména proto, že Čína ruší svá omezení nulového covid. Zatímco Rabobank je optimistická, pokud jde o zdraví drůbežářského průmyslu v roce 2023, nizozemská banka očekává, že výzvy roku 2022 se přenesou do nového roku, jako je vysoce patogenní ptačí chřipka (HPAI), ekonomická volatilita, geopolitické obavy a samozřejmě covid-19.

„Aby bylo možné tyto výzvy zvládnout, budou se muset producenti v roce 2023 zaměřit na provozní stránku,“ uvádí zpráva Rabobank ve výhledu globálního trhu na rok 2023. „Vedoucí postavení v oblasti efektivity, nákupu, formulace krmiv, biologické bezpečnosti a flexibility by mohlo v příštím roce znamenat změnu v tržních podmínkách založených na cenách.“

  1. Ptačí chřipka

Nemůžeme mluvit o zdraví drůbežářského průmyslu, aniž bychom se zabývali globálními ohnisky HPAI. Ohniska snížila velikost hejn a narušila dodavatelské řetězce, což v konečném důsledku vedlo k inflaci nákladů na výrobky.

Vzhledem k tomu, že případy v Jižní Americe se stávají běžnějšími, rostou také obavy z šíření epidemie do Brazílie – domova největšího producenta brojlerů na světě, což by způsobilo vážné narušení globálního trhu s drůbeží.

Nárůst případů však povzbudil výrobce, aby investovali do zvýšené biologické bezpečnosti a používání vakcín.

  1. Ekonomická volatilita

Globální inflace ovlivnila vše od nákladů na dodávky, jako je krmivo, energie a práce, až po obchod s potravinami. Rabobank proto očekává, že se spotřebitelé v roce 2023 přikloní k nákupu kuřat a vajec jako levnějších proteinových možností.

Na konci roku 2022 došlo také k unikátnímu ekonomickému incidentu s krachem kryptoměny a rozvíjejícím se skandálem FTX.

  1. Geopolitické obavy

Největší geopolitickou obavou každého je ruská invaze na Ukrajinu, která má dopad nejen na krmivářský a obilný průmysl, ale také na energetiku. Evropa je silně závislá na Rusku na energii, která byla ohrožena válkou a následnými sankcemi proti Rusku.

  1. Covid-19

Rabobank očekává vyšší poptávku ze strany trhu a stravovacích služeb, protože budou zrušena další omezení covid-19, zejména v Číně poté, co historické protesty přiměly vládu ukončit svou politiku nulového covidu.*

WATT Poultry Update

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down