V Kentucky se produkují i řasy

Koncem měsíce května jsme na pozvání společnosti Alltech navštívili Lexington v Kentucky v USA, abychom se zúčastnili velké konference One 17. Celkem 4000 účastníků z celého světa vyslechlo přednášky na plenárním zasedání, jejichž společným jmenovatelem bylo to, jak nakrmit v blízké budoucnosti devět miliard lidí. Ve většině přednášek se vysvětlovalo, jak využít stávající technologie k tomu, aby se překonaly a vznikla nová převratná technologie, inovace. Zásadní bude zrychlení změny v zemědělství a výživě.

Technologie se neuvěřitelně rychlým tempem mění a lidé a podniky musí přemýšlet jinak, jak je využít a podpořit růst svého podniku.

Na návštěvě v USA jsme také navštívili globální centrálu s Centrem pro nutrigenomiku a aplikovanou výživu zvířat, farmu s chovem koní, výrobnu řas i experimentální oddělení akvakultury.

Výrobna mikrořas ve Winchestru patří k největším na světě a řasy se tam pěstují heterotrofně. Pro jejich růst se tedy používá uzavřený a řízený systém fermentorů. Tak se snižuje kontaminace a dá se maximalizovat obsah živin, ke kterým patří i DHA omega-3 mastné kyseliny. Zařízení bylo otevřeno v roce 2011 a ročně se tu vyrobí 15 000 tun řas. Dosud se tradičně jako zdroj omega-3 kyselin podával rybí tuk. To bohužel vedlo k nadměrnému rybolovu a vlastně drancování oceánů. Alltech testuje řasy i v krmných programech v akvakulturách a v krmivech pro hospodářská zvířata. Využívá se také toho, že se kyselinou dokosahexaenovou (DHA) omega-3 při krmení potravinových zvířat obohatí maso, mléko nebo vejce. O takové funkční potraviny bude jistě zájem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down