Výzvy pro chovatele prasat

Budoucnost produkce vepřového masa v Evropské unii byla stěžejním tématem letošní konference pro chovatele prasat. Hlavním řečníkem vrcholné akce Svazu chovatelů prasat, z. s., která se odehrála již tradičně v hotelu Akademie Naháč v Choceradech, byl Dr. Albert Hortmann-Scholten z Německa. Představitel Agrární komory v Dolním Sasku uvedl, že produkce prasat v Evropě se v následujícím období bude odvíjet zejména od požadavků spotřebitelů, dále od růstu nákladů a samozřejmě i od opatření na zajištění welfare a ochranu životního prostředí.

 

Chov prasat v Německu je koncentrovaný na severozápadě země. Vysoká koncentrace zvířat je však riziková z pohledu negativních dopadů na životní prostředí. Získat stavební povolení na novou farmu je tak v Německu prakticky nemožné.

„Právě kvůli environmentálním výzvám je produkce vepřového masa v Německu velmi drahá. Nevyhnutelně tak bude muset dojít k transformaci celého sektoru.  Do budoucna bude asi více stájí přístřeškového typu s ustájením na slamnaté podestýlce, kde zvířata budou mít i více prostoru. Prasata jsou na slámě spokojená, ale nastýlání bude vyžadovat sofistikovaná technická řešení, která samozřejmě budou něco stát. V úvahu přicházejí například automatické nastýlací roboty, jež s využitím infračerveného světla dovedou zmapovat výšku podestýlky, kterou podle potřeby i doplňují. V nově koncipovaných stájích se počítá také s větší podlahovou plochou, která odpovídá 1,6 m2 na kus. K regulaci klimatu otevřených stájí slouží závěsné plachty.  Jestliže dosud chovatele stojí jedno výkrmové místo 400 až 500 euro, v přístřeškových stájích budou náklady více než dvojnásobně vyšší. A to bez započtení vyšších zdravotních rizik, která jsou s otevřenými stájemi spojená,“ konstatoval Dr. Hortmann-Scholten.

Transformace chovů prasnic bude samozřejmě zohledňovat ukončení používání individuálních boxů s fixační klecí (které německá legislativa zakazuje od roku 2029), stejně jako od roku 2036 plánovaný zákaz běžných porodních kotců. Atak se dá očekávat, že dojde k dalšímu propadu stavů prasnic.

„Dosavadní systémy ustájení pro rodící prasnice by měly nahradit větší kotce, kde bude prasnice společně se selaty na slamnaté podestýlce. Tento inovativní koncept porodního kotce umožní prasnici volně se otáčet, zároveň ale bude chránit selata i ošetřovatele.  Je však třeba počítat s navýšením nákladů, ať už se jedná o stavby, práci či vyšší počet ošetřovatelů, ale také se snížením počtu odchovaných selat od prasnice, nižší produktivitou i kvalitou odvedené práce. Současně se ale nabízí otázka, zda vůbec bude o práci s prasaty zájem. Pro masný sektor v Evropské unii by samozřejmě mělo platit, aby hospodaření bylo přizpůsobené požadavkům zvířat. Je však nezbytné vyvinout udržitelný systém produkce masa, který bude celosvětově konkurenceschopný,“ zdůraznil dále přednášející z Agrární komory v Dolním Sasku.*

Více se dočtete v časopisu Náš chov

Dr. Albert Hortmann-Scholten
Nárůst počtu odchovaných selat zmírnil propad stavů prasnic v německých chovech jen částečně 
Prasata ustájená na slámě jsou nadmíru spokojená
Příklad přístřeškové stáje pro výkrmová prasata

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down